Mladší dorost 2002

PHC 2017 - mladší dorostenci nepropadli

HK Baník Most v kategorii ml. dorostu odcestoval na největší házenkářský turnaj ve střední Evropě v 9 hráčích. Turnaj byl pořádán ve více jak 20 sportovních halách v Praze a jen v naší kategorii se představilo 72 družstev. Hrací doba turnaje byla omezena na 2 x 15 minut. Ve většině základních skupin bylo 6 družstev, z nichž pouze 3 týmy postupovaly mezi 36 nejlepších družstev turnaje ve své kategorii. Ostatní družstva pak bojovala ve vyřazovacím pavouku B o umístění mezi 37 – 72. místem. Turnaj jsme chtěli pojmout jako kvalitní zápasovou přípravu na 3 těžká poslední kola v 1. dorostenecké lize ČR. Bohužel nám turnaj, ale přinesl jen další ztrátu hráče základní sestavy, který se nešťastně zranil v poslední minutě posledního zápasu s Norským týmem v základní skupině.

Do turnaje jsme vstoupili v pátek dne 14. 4. 2017 zápasem se silným soupeřem ze Srbska RK Rakovica. Zápas byl celý první poločas vyrovnaný a jen díky větší síle a výškové převaze jsme se nedokázali soupeři utrhnout. Bohužel již v první části jsme nedali několik tutovek, nastřelili asi 5 tyček a tak soupeř mírně vedl o 1 branku. Do druhé půle jsme vstoupili aktivně a rychle vyrovnali, bohužel v této části se začala projevovat větší váhová a výšková převaha soupeře, který přitvrdil na naše technické hráče a ze zápasu se spíše stal boj (Tahání za dresy, údery na žebra atd..). Přesto ještě v 7. minutě jsme soupeři vzdorovali (13:15). Zlom nastal v naší přesilovce 6 na 4, kterou jsme trestuhodně prohráli 3:1 a soupeř si již zápas zkušeně pohlídal 21:16.

Ve druhém zápase nás čekal soupeř ze Slovenska z 1. dorostenecké ligy tým MHáK Martin.  V tomto zápase jsme soupeři nedali šanci a přes rozpačitý výkon ze začátku poločasu jsme začali soupeře přehrát atraktivní a rychlou hrou (11:2). Pravdou je, že nám i pomohl náš soupeř ze Slovenska, jelikož nedal několik střeleckých příležitostí a tak skóre narostlo až na rozdíl 15 ti branek 24:9 v náš prospěch.  V tomto zápase jsme mohli ke konci zápasu v klidu vystřídat 2 naše nejlepší hráče a ušetřit síly do dalšího házenkářského měření.

V posledním zápase pátečního programu jsme narazili na tým z Dánska Jersie/Koge II.  Podle předpokladů jsme soupeře přehráli a opět jsme mu nedali šanci. Klukům se dařilo nejen v obraně, ale i v útočné činnosti a tak jsme si v klidu dokráčeli pro druhou výhru v turnaji za výsledek 23:10.

Sobotní den nabídl pro nás dva důležité zápasy o postup ze základní skupiny se soupeři z Německa Barleber HC a z Norska Vestre Barum.

Zápasu s Barleberem jsme se dle vývoje ve skupině obávali a tak jsme nechtěli nic nechat náhodě. Kluci na soupeře neskutečným způsobem „vlétli„ a v 11. minutě jsme vedli suverénním způsobem 10:0. V dalším průběhu jsme již sestavu trochu pozměnili a opět jsme na většinu času stáhli některé hráče ze základní sestavy.  Soupeř hru vyrovnal a přitvrdil v obraně, našemu brankáři se přestalo dařit a tak soupeř alespoň kosmeticky srovnal hru i výsledek. Přesto výhra o 11 branek nám již zaručila postup min. z 3. místa.

V posledním zápase skupiny jsme dle našeho názoru narazili na nejlepší tým skupiny, který hrál velmi kvalitní a technickou házenou. Povedlo se nám celou dobu držet se severským soupeřem krok a hrála se oboustranně kvalitní hra s prvky moderní házené. Rozhodující okamžik nastal asi v 8. minutě II. poločasu, kdy jsme za stavu 12:12 neproměnili sedmičku a soupeř psychicky povzbuzen nám unikl na rozdíl 3 branek 12:15. V závěru jsme se pokusili zápas zdramatizovat a ve 14. minutě jsme snížili na rozdíl 1 branky.  Bohužel v této fázi došlo pro nás k nejhorší katastrofě na tomto turnaji. Zranil se nám náš jeden z nejlepších hráčů J. Kašpárek (Koleno).  Porážka 15:16 kluky mrzela, ale pochválili jsme je za předvedenou hru a bojovnost.  V tuto chvíli jsme předpokládali, že ve skupině skončíme na 3. místě. Hru o postup ještě zkomplikoval tým z Německa, který překvapivě i díky parametrům svých hráčů dokázal fyzicky vzdorovat týmu ze Srbska. Překvapivá výhra Němců o 2 branky nás poslala do dalších bojů z 2. místa díky lepšímu skóre ze vzájemných zápasů s týmy Srbska a Německa.

V neděli nás čekala postupová skupina A (cíl družstva splněn). V naší další tříčlenné skupině jsme narazili na dva soupeře a to Srbský RK Vojvodina a kvalitní druholigový tým Sokol Vršovice I. Ztráta hráče kvalit Kašpárka byla pro nás velkou ranou a nahradit jej bylo velmi těžké a složité jelikož jsme měli k dispozici již jen dvě spojky. Zůstalo nám tak pouze 8 statečných, kteří se chtěli poprat o co nejlepší výsledek.

V prvním zápase nedělního programu jsme narazili na tým RK Vojvodina. Jeho váhová a výšková převaha, byla obrovská, přesto jsme do zápasu vstoupili bez respektu a se snahou o co nejlepší výsledek. Bohužel soupeř nás neskutečně „řezal“ v obraně (údery, tahání, provokace)a ani útok na hlavu našeho hráče, když jej soupeř nestíhal na nohách, nebyl potrestán červenou kartou (v 5. minutě zápasu).  Ještě v 9. minutě první půle jsme soupeři stačili (3:5), ale v této fázi se již začala projevovat již zmiňovaná tělesná převaha soupeře a ten nám utekl na rozdíl 7 branek (3:10).  Zbytek zápasu jsme chtěli dohrát se zdviženou hlavou, což se nám celkem podařilo (6:7). Konečný výsledek i díky našemu neproměňování byl 17:9 pro soupeře ze Srbska.

V posledním zápase se Sokolem Vršovice I jsme chtěli alespoň vyhrát a silou vůle se nám to podařilo. Bohužel byla znát ztráta spojky J. Kašpárka a tak soupeř mohl využít dvou osobních obran a zkomplikovat nám výhru (10:6). Soupeř ke konci druhé půle mohutně stahoval a jen díky bojovnosti a dobrému výkonu D. Balína v bráně jsme zápas dovedli do vítězného konce 13:12.

Celkově jsme se tak zařadili mezi družstva na 13 – 24. místě v naší věkové kategorii (celkem ze 72 týmů), což bylo i naším cílem.

Musím konstatovat, že mě výkony některých rozhodčích velmi zklamaly a byly více než pokulhávající za běžným ligovým průměrem. Především ochrana hráčů na hřišti by měla být jasně definována před začátkem turnaje. Nelze akceptovat fakt, že se hráč soupeře ze Srbska rozeběhne z devítky a přímým atakem na obličej útočícího hráče není potrestán ani červenou kartou v zápase.

Jinak bychom chtěli pořadatelům poděkovat za velmi kvalitní turnaj.

Velký dík také patří rodičům, kteří pomohli opět s dopravou tam a zpět: Harvanovi, Fojtíkovi, Janáskovi, Kuncovi, Jahnovi, Kašpárkovi a Roušarovi.

Sestava: Balín D., Harvan M., Jahn P., Kašpárek J., Roušar J., Stančák M., Kunc P., Kubart D. a Fojtík M.

Trenéři: J. Verner a L. Horáček